İntermittent Fasting ( Aralıklı Oruç )

IF Hakkında ;

Son zamanlarda sıklıkla adını duyduğumuz bir beslenme düzeni : İntermittent Fasting yani Aralıklı Oruç.

En iyi beslenme seçeneği mi, neler vadediyor, kimler uygulamalı bunları yazmak istedim.

 İntermittent Fasting yani Aralıklı Oruç bir diyet şekli değil beslenme düzenidir. Ne yemeliyim/yememeliyim değil ne zaman yemeliyim üzerine kurulu bir düzendir. Çok eskiden insanların sürekli yemek bulamadıkları dönemlerde doğal olarak uygulamak durumunda kaldığı bir beslenme düzenidir. Yeni ortaya çıkmış bir akım değildir.

Glikoz vücutta glikojen olarak depolanır ve enerji ihtiyacında ilk olarak bu depolar kullanılır. Sık yemek yeme düzeni glikojen depolarının boşalmasını engeller, depolar sürekli yenilenir. Enerji kaynağı olarak yağların kullanılması geciktirilir. Ancak doğru kalori açığı kullanıldığında yağlar yine enerji kaynağı olarak kullanılır.

8-12 saat arası açlıkta ise bu depolar tamamen kullanılır. Bu durum sadece süreci hızlandırır.

İntermittent Fasting birçok çeşidi vardır.

Bunlardan ilki Değiştirilmiş Oruç Rejimidir. Haftanın ardışık olmayan 2 günü ciddi enerji kısıtlaması uygulanır. Alınması gereken enerjinin %25'i alınır. Yaklaşık 500-600 kalori ile beslenilir. Kalan günler rutin beslenme devam edilir.

Günlük IF yöntemi : Zaman kısıtlaması olan yöntemdir. Genelde kahvaltı atlanır. 8 saat beslenme, 16 saat açlık süresi içerir. Kahvaltı yapmayı sevmeyenler, kahvaltı alışkanlığı olmayanlar için uygulanabilir. Örneğin öğlen 12 de yemek yemeye başlanır. Akşam 18.00'de son öğün yenir ve ardından 16 saat açlık uygulanır.

Ye - Dur - Ye Yöntemi : Haftada 1 ya da 2 kez bir öğünden sonra 24 saat açlık uygulanır. Örneğin perşembe günü akşam 18.00'de akşam yemeği yedikten sonra cuma günü 18.00'e kadar kalorisi olan hiçbir besin tüketilmez.

Oruç olarak adlandırılan kısımda kalorili yiyecekler / içecekler tüketilmez. Şekersiz çay, bitki çayı, kahve ve su tüketilir.

Yapılan çalışmalarda insülin ve leptin duyarlılığını düzenlediği, kan basıncını düşürdüğü, inflamasyonu azalttığı görülmüştür. Gece yemek yemeyi engellediği için uyku süresini ve kalitesini arttırır.

Son zamanlarda insülin direnci olan hastalarda kullanımında işe yarayabileceği düşünülmektedir. Ancak net çalışma olmadığı için insülin direnciniz varsa bir uzmanla kalori takibi de yaparak bu beslenme düzenini uygulayabilirsiniz.

Dezavantajı olarak uzun süre açlık sonucunda yenen öğünde çok kalori alımı olabilir. Kilo kaybı için uygulamayı düşünüyorsanız bu dezavantaj oluşturabilir.

Sonuç olarak İntermittent Fasting mucizevi bir beslenme düzeni değildir. Oruç uygulanmadığı zamanlarda kalori açığı oluşturulursa evet kilo vermenizi sağlar. Bu bütün beslenme düzenleri için geçerlidir. Temel kural aldığımız enerjiden fazlasını harcamaktır.

Bu sağlandıktan sonra hiçbir yöntem diğerinden üstün değil.