Çocuklara Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Kazandırmak

Annelerin en çok sorduğu, en sıkıntı yaşadıkları konulardan biri çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak.

Az yiyor diye şikayet ediyoruz, çok yiyor diye şikayet ediyoruz, sebze yemek istemiyor diyoruz. :)

Öncelikle çocuğunuzun yeme alışkanlığı sadece onunla gelişen bir süreç değil. Ek gıdaya başlama süresinden itibaren dikkat etmemiz gereken bazı konular var. ⤵️

YEMEK YEMEK İSTEMİYOR, ZORLA YEDİRİYORUM. Bebekler doğduklarından itibaren deforme olmamış açlık/tokluk algısıyla doğuyorlar. Yani biz aksini düşünsek de ne zaman doyduklarını, ne zaman acıktıklarını evet annelerden daha iyi biliyorlar.

Şu an birçok insanın acıkmadığı halde yemek yeme isteği olmasının, açlık hissini kaybetmiş olmasının, yeme bozukluklarının sebebi çocukluğa dayanıyor.

Doymadın, az yedin, biraz daha yemen gerekiyor dediğimizde onun fizyolojik uyaranlarını bastırıyoruz. Sen acıktığını doyduğunu bilmezsin, ben senden daha iyi bilirim mesajı veriyoruz ve çocuk da böyle olduğunu düşünmeye başlıyor.

İlerleyen yaşlarda da böyle yaşıyor. Acıkmadığı halde yemek yiyor ve kilo alıyor.

Emzirme döneminde acıktıkça emziriliyor, gece yemesin sabah erkenden yesin diye beklenilmiyor. Ancak ek gıdaya geçtikten sonra çocuk sabah uyanır uyanmaz kahvaltı yaptırmaya çalışıyoruz, çocuk acıkmadan zorla yemek yedirmeye çalışıyoruz.

Her insan farklı olduğu gibi her çocuk da farklı ve her çocuk uyanır uyanmaz kahvaltı yapmak istemez. Evet kahvaltı önemli bir öğün ama o uyandıktan 1 saat sonra yemek yemek istiyor olabilir. Buna saygı duymalıyız.

İkinci durum sizin yemediğiniz besinleri çocuğunuzdan yemesini bekleyemezsiniz. Mesela sebze yemeği yapıp çok güzel ve faydalı olduğunu anlatırken babası yemiyor, yemeği eleştiriyorsa çocuk neden yesin? Ya da ona meyve suyu/ayran verirken siz yemeğin yanında kola içiyorsanız çocuğunuzdan bunu yapmamasını bekleyemeyiz. Ya da her akşam çayın yanında abur cubur tüketiyorsak çocuktan abur cubur yememesini bekleyemeyiz.

Aileyle yenen yemek düzeni de çok önemli. Çocukta öğün mantığının gelişmesini sağlar ayrıca aileyle yemek yemek birlikte geçirilen zaman olacağı için ruhunu da doyurur. Ona okuldan gelince, siz sonra acıkınca, babaya işten gelince yesin dersek bu öğün düzeni oluşmaz.

Besinleri rüşvet ya da ceza olarak kullanmakta ciddi problemler yaratır. "Ödevlerini bitirirsen bugün cips yememe izin vereceğim ." derseniz bu tür besinlerle olan ilişkisini yanlış yönlendirmiş oluruz. İlerde yeme bozukluklarına, takıntılara sebep olabilir. Arada bir yemek istediği çikolatayı yediğinde arada bir belirli ölçülerde yiyebileceğini tamamen yasak ya da ödül olmadığını anlatmalısınız.

Besinleri yasak/serbest ya da ödül olarak değil her zaman tüketilebilecekler/arada bir tüketilebilecekler olarak adlandırmak daha doğru olacaktır.

Onlar sizi örnek alarak büyürler. Siz eve sağlıklı yiyecekler alır, onları pişirir ve tüketirseniz o da sizi taklit edecektir. Yani ona bu alışkanlığı kazandırmak için kendimizden başlamamız gerekiyor.